Trawa na balkonie? TAK!

Wielu właścicieli domów traktuje swój balkon prawie jak ogród. Nic dziwnego, że dokładają wszelkich starań, aby wyglądała świetnie. Niestety w tej kwestii są pewne ograniczenia. Klasyczny trawnik na balkonie to nie najlepszy pomysł. Choć teoretycznie jest to możliwe, w rzeczywistości jest bardzo problematyczne i wymaga dużo uwagi. Wiele osób po prostu nie ma na to czasu. Dobrym rozwiązaniem jest sztuczna trawa, w tym przypadku – wytrzymała, praktyczna, ładna i co najważniejsze – stosunkowo tania. Sprawdź, jak przebiega układanie sztucznej trawy na balkonie. Poznaj kilka inspiracji do wykorzystania.

Czy można układać sztuczną trawę na balkonie?

Trawa syntetyczna na zewnątrz to coraz bardziej popularne rozwiązanie. To także częsty wybór wśród właścicieli mieszkań, którzy chcą dodać coś zielonego i estetycznego do swoich balkonów i tarasów.

Trwałość to niezwykle duża zaleta sztucznej trawy. Lokalizacja balkonu w tym przypadku nie ma znaczenia, ponieważ intensywne oświetlenie nie zaszkodzi trawie z rolki – zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wysokiej jakości sztuczną trawę balkonową. Trawa tego typu jest ponadto odporna na wodę i mróz. Oznacza to, że nie trzeba nic z nią robić, gdy nadchodzi zima.

Jeśli zdecydujesz się postawić sztuczną trawę na swoim balkonie, nie ograniczaj swojego budżetu. Wyższa cena oznacza wyższą jakość, dlatego najlepiej zaufać renomowanemu dystrybutorowi sztucznej trawy. Dzięki temu wygląda dokładnie jak naturalna trawa.

Jakie są rodzaje sztucznej trawy?

Sztuczna trawa z rolki to po prostu materiał nawierzchniowy, który składa się z kilku warstw. Podkład to podstawa. Musi być nie tylko wytrzymały, ale również bardzo elastyczny. Jest perforowany, aby zrównoważyć poziom wilgotności. Wierzchnia warstwa wykonana jest z włókien przyczepionych do podkładu. Całość pokryta jest również specjalną warstwą ochronną m.in. lateksem.

Różne rodzaje sztucznej trawy z rolki różnią się włóknami, splotem i tkaniną. Jeśli chodzi o włókna, producenci oferują sztuczną trawę o splotach mono- i multifilamentowych. Co ciekawe, sztuczna murawa może składać się z obu typów.

Poza strukturą można również odróżnić sztuczną trawę ze względu na jej przeznaczenie. Najpopularniejszym typem zieleni jest sztuczna trawa na balkony. Wykorzystywana jest również w ogrodach – szczególnie w ograniczonych przestrzeniach zlokalizowanych przy mieszkaniach na parterze w blokach. Coraz częściej spotykana jest także w hotelach i na siłowniach.

Oprócz tego producenci oferują również sztuczną trawę klasy sportowej. Choć jest niezwykle wytrzymała, nie prezentuje się tak dobrze jak wariant krajobrazowy. Z tego powodu wykorzystywana jest głównie na obiekty sportowe i place zabaw dla dzieci.

Należy pamiętać, że syntetyczna trawa na balkony jest sprzedawana w rolkach. Możesz kupić całą rolkę o dokładnej długości i szerokości. Wiele firm oferuje też sztuczną trawę sprzedawaną na metry. To dobra opcja zwłaszcza na mały balkon.

Trawa z rolki – układanie sztucznej trawy na balkonie?

Zdecydowałeś się udekorować swój balkon sztuczną trawą i teraz zastanawiasz się, czy nie musisz prosić o pomoc specjalisty? Układanie sztucznej trawy jest wyjątkowo łatwe, dzięki czemu można to zrobić samemu i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ważne jest jednak przestrzeganie pewnych zasad. W ten sposób masz pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Zastanawiasz się, jak zainstalować sztuczną trawę? Dystrybutor sztucznej trawy z rolki poleca wykonać następujące kroki:

  • przygotować powierzchnię – rodzaj nie ma znaczenia – wystarczy upewnić się, że jest sucha, czysta, równa i lekko nachylona, ​​aby odprowadzić nadmiar wody i zapobiec jej gromadzeniu się,
  • zmierz balkon – dzięki temu będziesz mógł stwierdzić, ile rolek trawy potrzebujesz,
  • sprawdź rozmiar dostępnych na rynku rolek trawy – jeśli balkon jest wąski, wystarczy najszersza dostępna rolka (lub dwie) – w ten sposób proces montażu jest znacznie łatwiejszy,
  • przemyśleć układ sztucznej trawy – większe balkony i tarasy wymagają dobrego rozplanowania, aby uniknąć nieestetycznych łączeń,
  • przytnij sztuczną trawę do odpowiedniego rozmiaru – spróbuj dopasować sztuczną trawę do podłoża przed jej przymocowaniem,
  • przymocuj sztuczną trawę do podłoża – możesz użyć specjalnego kleju przeznaczonego do wykładzin balkonowych lub taśmy dwustronnej.

Dystrybutor sztucznej trawy na stronie trawa-krajobrazowa.pl oferuje szeroki wybór modeli trawy z rolki. Różnią się one miękkością, sprężystością, wysokością runa i odcieniem, dzięki czemu każdy znajdzie wariant pasujący do jego gustu i oczekiwań.