Depilacja laserowa po ciąży – co warto wiedzieć?

Depilacja laserowa a ciąża to temat kontrowersyjny. Wszystko dlatego, że okres jakim jest czas spodziewania się dziecka to wyjątkowy stan dla kobiet, objęty szczególną ochroną zdrowia oraz wyjątkową pielęgnacją ciała.

Depilacja laserowa w ciąży – tak czy nie?

Należy podkreślić, że ciąża stanowi jedno z głównych przeciwwskazań do wykonania zabiegu depilacji laserowej w ciąży. Wszystko dlatego, że nie przeprowadzono żadnych badań potwierdzających działanie terapii laserowej na kobietach spodziewających się dziecka. Oznacza to, że nie wiadomo do końca jak skupiona wiązka światła laserowa może wpływać zarówno na organizm przyszłej matki jak i jej dziecka. Warto podkreślić, że kobiety w ciąży nie powinny poddawać się również zabiegom wykorzystującym działanie ultradźwięków (peeling kawitacyjny, sonoforeza) oraz zabiegom wyszczuplającym.

Duży procent specjalistów uważa się wiązka światła laserowego mogłaby przyczynić się do niespodziewanych skurczów mięśni macicy, co w efekcie mogłoby doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Depilacja laserowa a laktacja

Okres karmienia piersią to czas kiedy nie zaleca się przeprowadzać terapii laserowej. Należy podkreślić, że czas karmienia piersią jest istotny zarówno dla organizmu kobiety jak i noworodka. Ze względu na to, że w początkowych miesiącach laktacji skóra kobiety jest bardzo wrażliwa istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień. Ponadto, ze względu na zwiększoną wrażliwość kobiety w tym czasie depilacja laserowa tuż po porodzie mogłaby okazać się bardzo bolesna, a wrażliwa skóra kobiety mogłaby zareagować w sposób podwójny.

Depilacja laserowa po ciąży – co warto wiedzieć?

Zabiegi depilacji laserowej zaleca się rozpoczynać po upływie 3 miesięcy laktacji. Okres połogu to czas kiedy ciało kobiety wraca do normy. Skóra staje się mniej wrażliwa jak wcześniej. W związku z tym okres 90 dni po porodzie to dobry moment, aby zdecydować się na trwałą redukcję owłosienia.

Wskazania do depilacji laserowej

Wśród wskazań do zabiegu jakim jest depilacja laserowa ciała wyróżnia się:

  • wrastające włoski;

  • podrażnienia po tradycyjnych metodach depilacji (maszynka do golenia, wosk, depilator, krem do depilacji);

  • zapalenia mieszków włosowych;

  • hirsutyzm (zaburzenia hormonalne objawiające się występowaniem owłosienia u kobiet w miejscach typowo męskich tj. broda, wąsik, baczki, okolica brodawek sutkowych, lędźwia, linia brzucha;

  • względy estetyczne i chęć pozbycia się niechcianego owłosienia.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

znamiona skórne;
– tatuaże
w miejscu zabiegu;
– infekcja bakteryjna lub wirusowa (np. aktywna opryszczka);
– doustn
e retinoidy – aby wykonać zabieg, musi minąć 6 miesięcy od zakończenia leczenia;

– ciąża i karmienie piersią;
– stosowanie maści z retinolem (retinoidów miejscowych) w miejscu wykonania zabiegu – aby wykonać zabieg, musi minąć miesiąc od zakończenia leczenia;
– epilepsja
(padaczka);
– cukrzyca;
– gorączka;
– leki
fotouczulające, zioła fotouczulające (retinoidy, antybiotyki, dziurawiec, nagietek, szałwia, arcydzięgiel);
– choroby dermatologiczne skóry np: fotodermatozy, skłonności do przebarwień;
– nadwrażliwość na substancje wybielające;
– choroby autoimmunologiczne: np. toczeń, twardzina, bielactwo, łuszczyca;
– infekcja w okolicy zabiegu;
– choroby psychiczne;
– choroby układu nerwowego;

– zabiegi z użyciem syntetycznych wypełniaczy (m.in. silikon) w miejscu zabiegu;
– zabiegi z użyciem naturalnych wypełniaczy w ostatnich 2 tygodniach w miejscu zabiegu;
– iniekcje toksyny botulinowej na 2 tygodnie przed zabiegiem;
– peelingi chemiczne na 2 tygodnie przed zabiegiem;
– głębokie peelingi chemiczne lub dermabrazja laserowa w ostatnich 3 miesiącach.

Podsumowanie

Depilacja laserowa Wrocław tuż po porodzie nie jest wskazana, ze względu na osłabiony organizm kobiety oraz niewyregulowaną gospodarkę hormonalną. W związku z tym zaleca się odczekać okres 3 miesięcy po porodzie, aby móc bezpiecznie rozpocząć przygodę z zabiegami trwałej redukcji owłosienia.